Slovenski oljkarji Seznam forumov Slovenski oljkarji
Vse o oljkah
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Obdelava tal

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski oljkarji Seznam forumov -> Vzgoja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Barbičon



Pridružen/-a: 13.12. 2017, 09:32
Prispevkov: 162

PrispevekObjavljeno: 01 Mar 2018 15:27    Naslov sporočila: Obdelava tal Odgovori s citatom

Pod temo "Zalivanje" je ČUKO napisal:

""Plug in rahljač so najboljše kar obstaja za oljke, v stari literaturi je pisalo, da je globoko oranje priporočljivo meseca avgusta.
Prva leta obvezno oranje, da potrže kapilare in posledično oljka požene globje korenine.
Neobdelane oljke trpijo največ ker skozi poke hlapi voda iz globin in z nastankom pok se zemlja krči in trže kapilare korenin drevesa.
Razlika mulčana ali sfrezirana parcela je kot noč in dan.""

Ker moj post ne spada pod zalivanje sem začel novo temo.

Vsakdo lahko dela okoli svojih oljk kakor se mu zdi in kakor mu paše in tako lahko tudi nadaljuje. Če bi vsi vedeli kako to gre ne bi bili potrebni razni tečaji in tudi taki forumi kot je ta! Forum obstaja zato, da vsakdo pove svoje, ostali pa iz tega, če želijo, kaj potegnejo ali pa ne, ker jim ne zdi dobro. Zato naj noben nič ne zameri, če mu kaj ni všeč. Še posebej naj ne zamerijo tisti, ki so se oljkarstva učili od nonotov.

Jaz se ne bi preveč naslanjal na staro literaturo. Mogoče samo malo na splošno, da je oljko potrebno obrezovati, gnojiti in obdelovati, kako pa to narediti. hmm.. Mislim, da se sedaj dosti dosti več ve o oljkarstvu, kmetijstvu in vsemu nasploh kot pred 50 ali 150 leti..
Prva leta med vrstami sploh ni potrebno orati, ker koreninslki sistem ne raste dosti bolj hitro kot krošnja. Če je polmer dveletne olke 60 - 70 cm, kje boš z plugom rezal korenine? Orješ ali frezaš med vrstami le zato, da uničiš plevel, ki pa v tej fazi oljki tam še ne škodi. Mlado oljko je potrebno previdno opleti v krogu okoli stebla ali obdelati zelo nizko z frezo.
Zakaj bi trganje kapilar z GLOBOKIM ORANJEM koristilo oljki? Zakaj so kapilare sploh tako visoko blizu površine? Kaj jim je do sedaj preprečevalo, da bi šle v globino? Posebej pa, kako koristi oranje cepljenim oljkam saj cepljene oljke, po mnenju nekaterih na tem forumu, itak rastejo v globino in jim zaradi tega ne bi bilo potrebno trgat korenin? In če si že potrgal zgornje kapilare in prisilil oljko, da razvije korenine v globino, zakaj je potem to raboto potrebno opravljati vsako leto ali vsako drugo? In kako globoko lahko gre korenina na lapornem zemljišču, kjer je na 60 ali 80 cm skala? Nič globje ne bo šla kot je že bila. Z oranjem si le uničil del korenin, ki jih bo oljka morala nadoknaditi. Če bi bila oljka zadovoljna z tistimi koreninami v globini zakaj bi se trudila z obnovo pretrganih koreninic. Enostavno, ta logika spodrsne na na celi črti.
Oljka razvija korenine in kapilare tam kjer ji rabi, kjer ji najbolj paše, tam kjer ji vsak mali dežek prinese blagodejno vlago v zemljo. Če te korenine prerežeš bo drevo del energije (precej velik) dalo v obnovo teh korenin in ostali deli, prirast vejic in kar je najvažnejše, plodovi, bodo zaradi tega dobila manj hrane.
Kar se tiče tradicije opažam, da večinoma globoko orjejo tisti, ki niso nikoli pogledali ene knjige o oljki, stare ali nove ali odprli ene strani o tem na internetu. Lahko zatrdim, da je na svetu kar precej ljudi, ki delajo to kar delajo ne da bi točno vedeli zakaj. Tako delajo zato, ker je nekdo pred njimi tako delal. Včasih je tako prav, največkrat pa ne! Poglejte si naše vinarje! Tisti, ki so začeli na novo brez tadicije, ali tisti z tradicijo, ki so očete in nonote "zapodili" v vinograd obdelovati trte mladi pa so prvzeli klet in kletarenje so najprej uspeli! Isto je pri oljkarjih le, da so oljkarji prevzeli delo v oljčniku. Na zadnjih manifestacijah (Zagreb, Split) se je pokazalo, da zmagujejo tisti brez tradicije, ker jih nono ali oče ni mogel nič napačnega naučiti.
Da je frezanje boljše kot zatravljen malčiran nasad bi se pogojno strinjal. Nekaj hranil, ki jih požre trava prihraniš za oljko toda le pod pogojen, da ni frezano več kot 5 cm, max. 10 cm globoko.Strinjal bi se ampak le, če bi mi kdo zagarantiral, da pred in med obiranjem oljk ne bo dežja. Ko se ti na obuvalu nabira ilovnata zemlja je hudič. Pa mreže polne blata, huh. Tega ne bi rad več doživel.
Da rezimiram. Če je kdo pristaš oranja naj preore samo enkrat ali nobenkrat, če so bile oljke sajene v že preorano njivo. Nadalje pride v poštev samo plitko frezanje. Isto velja za rahljanje!
_________________
Lahko ponavljaš iste napake do neskončnosti ampak sprememb na boljše ne boš dočakal!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Barbičon



Pridružen/-a: 13.12. 2017, 09:32
Prispevkov: 162

PrispevekObjavljeno: 01 Mar 2018 16:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V prejšnjem postu sem nekaj pozabil napisati.

Blizu mene je nasad starih oljk, ki ni bil nikoli oran a je kar lepo rodil brez kakšnega gnojenja. Predlanskim ga je novi lastni globoko preoral, kasneje gnojil in frezal. Videle so se presekane korenine do 4 cm debeline. Oljčnik to leto, za razliko od sosednjih iste sorte, ni rodil praktično nič in je izgledal prav ubogo. Do jeseni je seveda prišel k sebi. Lani je bil bil samo frezan, verjetno tudi gnojen in krasno je obrodil - kakor tudi sosednji, ki je redno malčiran.
Lani po pobiranju so ga spet preorali, tokrat še bližje debel in spet se vidijo presekane korenine!
Bomo videli kako bo delal letos.
_________________
Lahko ponavljaš iste napake do neskončnosti ampak sprememb na boljše ne boš dočakal!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ČUKO



Pridružen/-a: 24.05. 2016, 07:43
Prispevkov: 32
Kraj: obala - čuk

PrispevekObjavljeno: 22 Mar 2018 10:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za stare oljčnike bi se strinjal, da oranje ni pravi način zaradi erozije zemlje in možnosti poškodbe glavnih korenin. Tu pride v poštev rahljač do 10 cm v globino.

Pri novih nasadih pa brez obdelave zemlje prvih nekaj let rezultati niso v prid rasti drevesa.

Oljke obdelujem samostojno že 25 let. Nekaj let sem samo mulčal. Zgodilo se je, da je v teh leti pridelek samo še upadal ali stagniral. Z uporabo rahljača in občasno pluga 2*8 col za plitko podoravanje pri zelenem gnojenju pridelujem zadnja leta 1-1,5 t več pridelka.

Naša svetovalna služba svetuje marsikaj pa še kdo zraven, vendar z zamikom vsaj 5-10 let. Nazadnje sem poslušal o valjanju trave. Pred leti so promovirali obvezno čisto pod oljkami iz naslova požarne varnosti.

Dosti je danes različnih teorij teoretikov napisanih. V praksi je bil vedno ključ do uspeha motika.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Barbičon



Pridružen/-a: 13.12. 2017, 09:32
Prispevkov: 162

PrispevekObjavljeno: 22 Mar 2018 15:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sto oljkarjev 100 mnenj! Vsak vse zna zraven pa omenja še nonote in strice.

Nisem še srečal oljkarja, ki bi sebi pripisal vsaj del krivda za slab pridelek.
_________________
Lahko ponavljaš iste napake do neskončnosti ampak sprememb na boljše ne boš dočakal!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski oljkarji Seznam forumov -> Vzgoja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001 phpBB Group