Slovenski oljkarji Seznam forumov Slovenski oljkarji
Vse o oljkah
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Sorte

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski oljkarji Seznam forumov -> Sorte oljk
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Palombaro



Pridružen/-a: 18.03. 2016, 08:22
Prispevkov: 28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: 18 Mar 2016 09:19    Naslov sporočila: Sorte Odgovori s citatom

V oljčnikih Slovenske Istre prevladujejo sorte za olje, najbolj zastopani sta sorti Istrska Belica in Leccino. V manjšem odstotku je posajena sorta Pendolino za oplodnjo. Predvsem v mlajših nasadih so v manjšem deležu sajene še sorte: Maurino, Frantoio, Leccione, Leccio del Corno, Arbequina, Grignan, Cipressino, Oblica, Picholine, Lastovka, Itrana,…Stari oljčniki so imeli sledeče sorte: Buga, Črnica, Drobnica, Mišnica, Štorta, Mata, sedaj pa je največ Istrske Belice s katero so precepli večino starih dreves. Največ je precepljene Črnice, ki je zelo vitalna in ima veliko sposobnost obnove. Sorta Istrska Belica pa na teh starih drevesih Črnice bogato in redno rodi.
V naših klimatskih pogojih sadimo predvsem sorte za olje, ki so odpornejše na mraz. Sorte za vlaganje potrebujejo za dobro rodnost toplejše podnebje. Vse so izredno občutljive na oljčno muho. Zato jih priporočamo za sajenje v nasade le po nekaj dreves za samooskrbo.
Najbolj priljubljena je avtohtona sorta Štorta zaradi lepega izgleda in dobrega okusa. Od sort za vlaganje je posajenih največ dreves sorte Ascolana, nekaj avtohtone sorte Mata in malo sorte Santa Caterina. Nekaj sort je primernih tako za predelavo v olje kot za vlaganje (Picholine, Itrana). Lahko pa vlagamo tudi sorte za olje. V praksi sta priljubljeni za vlaganje tudi obe naši najpomembnejši sorti za predelavo v olje Istrska Belica in Leccino. Bolj priporočamo Leccino, ker je zelo malo občutljiva sorta na oljčno muho in je lažje pridelati nečrvive plodove na naravi prijazen način.
Zelo pomembno je, da izberemo sorto, ki bo za našo lokacijo primerna. Sorte so različno občutljive na bolezni in škodljivce. S pravilno izbiro zelo zmanjšamo potrebo po ukrepih, s tem pa tudi onesnaževanje in stroške. Priporočamo pester izbor sort, ker so zaradi tega tveganja v pridelavi manjša. Prednost pestrega sortimenta je tudi pri trženju, ker lahko potrošniku ponudimo različna olja. Olje Istrske Belice je vrhunske kakovosti z izraženo grenkobo in pikantnostjo, vendar si nekateri potrošniki želijo bolj blagih olj. Nekateri oljkarji imajo v svojih nasadih le sorto Istrska Belica in tako ne morejo ugoditi kupcu, ki povprašuje po drugačnih okusih.
V kolikor imamo lego z večjo zračno vlago (nizke, premalo osvetljene, zaprte lege) ne priporočamo saditi sorte občutljive na pavje oko, kot so Istrska Belica , Oblica in Buga. Prav tako ne priporočamo sorte občutljivejše na oljkovega raka, kot je Frantoio.
Sorte občutljive na oljčno muho (sorte za vlaganje, Istrska Belica, Oblica, Buga) so bolj primerne za višje ležeče lege, kjer je te škodljivke manj.
V sadnem izboru za Slovenijo se priporočajo tudi sorte oljk. V seznam A so uvrščene sorte, ki se priporočajo za širjenje v večjem obsegu in jih opazujemo že več let. V seznam B so uvrščene sorte, ki so perspektivne, vendar o njih še nimamo dovolj izkušenj ali pa so izrazito lokalnega značaja.
Sorte za predelavo v olje
Seznam A: Istrska Belica, Leccino
Seznam B: Frantoio, Maurino, Pendolino, Črnica, Leccione, Oblica, Cipresino, Buga, Lecco
del Corno, Arbequina, Coratina, Grinjan, Moraiolo.
Sorte za predelavo v olje in za vlaganje
Seznam B: Picholine, Itrana
Sorte za vlaganje
Seznam B: Ascolana tenera, Santa Caterina, Štorta, Mata
_________________
Lp, Palombaro
---------
Tisti ki ceni male stvari v življenju, je našel pot do prave sreče.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Slovenski oljkarji Seznam forumov -> Sorte oljk Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001 phpBB Group